Σεμινάριο Ανάλυσης. Ομιλήτρια : Μαριάννα Χατζάκου, Ghent University. Παρασκευή, 06/10/23 . 13:00

Ομιλήτρια : Μαριάννα Χατζάκου, Ghent University.

Μέρος, ώρα : Παρασκευή, 06 Οκτωβρίου 2023 , Αίθουσα Σεμιναρίων του Τομέα Μαθηματικών ΣΕΜΦΕ, κτ. Ε΄, 2ος όροφος, Ώρα: 13:00

Τίτλος : “Συναρτησιακές ανισότητες σε ομάδες Lie”

Abstract : ”Η ομιλία αφορά σε μια σειρά γνωστών, στον Ευκλείδειο χώρο, κατά βάση λογαριθμικών ανισοτήτων σε ομάδες Lie. Συγκεκριμένα, θα αναφερθούμε στην επέκταση αυτών των ανισοτήτων σε ομάδες Carnot, και κάποιες φορές σε πιο ευρείες κλάσεις ομάδων Lie. Ιδιαίτερη έμφαση θα δοθεί στο πώς το “φυσικό” ανάλογο της κλασσικής λογαριθμικής ανισότητας με Gaussian μέτρο (L. Gross, 1975) εμφανίζεται στην περίπτωση των ομάδων Carnot, και συγκεκριμένα στην ομάδα Heisenberg. Στην τελευταία αυτή περίπτωση, το εμφανιζόμενο μέτρο επιτρέπει να θεωρήσουμε ένα απειροδιάστατο ανάλογο της ομάδας Heisenberg όταν αυτή εφοδιαστεί με το προβλεπόμενο μέτρο πιθανότητας.”

Η ομιλία βασίζεται σε κοινές εργασίες με τους A. Kassymov και M. Ruzhansky.

Το πρόγραμμα του σεμιναρίου για το ακαδημαϊκό έτος 2023-24 βρίσκεται στη διεύθυνση: