Ο Τομέας Μαθηματικών της Σχολής Ε.Μ.Φ.Ε του Ε. Μ. Π. εκφράζει τη θλίψη του για την απώλεια του Βασίλη Δουγαλή, πρώην Καθηγητή του ΕΜΠ, την περίοδο 1991-1995, στο (τότε) Γενικό Τμήμα και τώρα Σχολή Εφαρμοσμένων Μαθηματικών και Φυσικών Επιστημών.

Ο Βασίλης Δουγαλής ήταν σημαντικός άνθρωπος, με ήθος, μαθηματικός με βαθιά γνώση, εξαίρετος δάσκαλος. Ομότιμος Καθηγητής του ΕΚΠΑ, πρώην Πρόεδρος του ΙΤΕ και πρώην Διευθυντής του Ινστιτούτου Υπολογιστικών Μαθηματικών του ΙΤΕ , υπήρξε από τους πλέον επιδραστικούς Μαθηματικούς στον Ελληνικό ακαδημαϊκό χώρο, με διεθνή εμβέλεια. Παρά τη σύντομη θητεία του στο ΕΜΠ, άφησε ανεξίτηλη τη σφραγίδα του στην αναβάθμιση των μαθηματικών σπουδών ειδικά στον τομέα Αριθμητική Ανάλυση-Υπολογιστικά Μαθηματικά και τη σύνδεσή τους με τις σπουδές και την επιστήμη των Μηχανικών.

Ο Τομέας Μαθηματικών τιμά τη μνήμη του και αναγνωρίζει τη σημαντική επιστημονική προσφορά του.